Esim - [Güncellendi]Ankaragücümegidiyor-Volitza ayrılığı hk.
Login:
Password:

Forgot password Register

Article

samuelerto


Redactor

87


26
[Güncellendi]Ankaragücümegidiyor-Volitza ayrılığı hk. (Political)
Posted 4 years ago by
samuelerto    
Report


Makaleyi okumadan önce arkaya bunu açabilirsiniz

Bu gece geç saatlerde ülke gündemine bomba gibi düşen bir olay yaşandı. E-sim'in ayrılmaz ikilisi adeta Zeki-Metin'i yollarını ayırdıklarını ilan ettiler. Taraflar arasında atılan shoutlar şu şekilde:
Volitza the Great

Yorum yok. Primera Day 1'den beri oynadığım '' dostum '' dediğim, RL' de bile buluşup konuştuğum Ankaragg ile aramızda yer alan tüm muhabbet bitmiştir. Bu ülke için yaptığım emekler, verdiğim saatler, sabahladığım günlerin hepsi boşmuş. Yaptığım tüm fedakarlıklar boş, işte iken bile elimde telefon t2 kovaladığım cepheler boş.

Iyi, kötü yıllarımızı verdik bu oyuna.. Allah'a emanet olun beyler, kendinize iyi bakın.

Bu oyun benim için bitmiştir. o7

ankaragucumegidiyor

pri day 1'den beri oynadığımız, evimde misafir ettiğim ★ Volitza the Great ile yaşadığım ilk fikir ayrılığında kötü/öteki yüzünü gördüm.

Bununla birlikte kendisi beni yuvam olarak gördüğüm Welt'ten kickledi ve seslide küfür etti. Ayrıca kendisi oyun nezdinde de arkadaşım değildir artık.

Şu anda şartlar bunu gerektiriyor fakat nasıl bugün TR'ye gelenlere ve geleceklere kapım açıksa, volitza'ya da her zaman kapım açık ve onun da açık olmasını dilerim.


Bu karantina günlerinde gündeme bomba gibi düşen bu haber birçokları tarafından üzüntü ile karşılandı. Reus - Lewandowski ayrılığını daha yeni yeni kabullenebilmişken böyle bir ayrılık bir çok oyuncunun içinde derin bir yara olacak.Bu ikilinin barışmasını isteyenler f5 tuşuna basmaktan bu tuşta kalıcı hasara sebep oldular.


Bir kısım da bu ayrılığa inanmayarak 1 Nisan şakası olduğunu iddia ettiler.


Şaka ve ciddi bunu zaman gösterecek. Ancak şu an görünen o ki Türkiye gündemini Gürcü isyanlarından daha çok meşgul edecek bu konu.

Birinç makale.

Edit: TR'nin ileri gelenlerinden Fausttan AGG-Voli ikilisini sevenlerin içine su serpen bir haber geldi:
faust

KAMUOYUNA DUYURU
S.A,
Dün akşam saatlerinde yaşanılan istenmeyen olaylar neticesinde gerek oyun gerekse reelde çok sıkı 2 dost olan, bizim bir nevi Tango&Cash , Karagöz&Hacivat, vb. birbirinden ayrı düşünemeyeceğimiz iki kankamız ★ Volitza the Great ile ★ ankaragucumegidiyor tartışarak talihsiz bir açıklama ile arkadaşlıklarını sonlandırdıklarını duyurmuşlardır.Kendileri ile yapmış olduğumuz uzun istişareler neticesinde yaptıkları hatanın farkına varmışlar ve köklü dostluklarına zarar vermekten vazgeçmişlerdir. Ayrıca kendilerinden, tüm bu olaylar hiç yaşanmış gibi dostluklarına kaldıkları yerden devam etme, en kısa sürede yurda ve askeri birliklerine dönme, bundan sonrası için daha itidalli olarak kendi tabirleriyle resimli oyun için kimseyi kırmama yolunda daha gayretli davranacaklarına dair sözler de alınmıştır.
Vermiş oldukları doğru karar için ★ Volitza the Great ile ★ ankaragucumegidiyor ile yaşanılan süreçte alphaTR halkının destekleri için teşekkürler.
Saygılarımla


Next article:
How to learn e-sim Rules (4 years ago)

ESim
or
Register for free:
Only letters, numbers, underscore and space are allowed (A-Z,a-z,0-9,_,' ')
Show more

By clicking 'Sign Up!', you agree to the Rules and that you have read the Privacy Policy.

About the game:


USA as a world power? In E-Sim it is possible!

In E-Sim we have a huge, living world, which is a mirror copy of the Earth. Well, maybe not completely mirrored, because the balance of power in this virtual world looks a bit different than in real life. In E-Sim, USA does not have to be a world superpower, It can be efficiently managed as a much smaller country that has entrepreneurial citizens that support it's foundation. Everything depends on the players themselves and how they decide to shape the political map of the game.

Work for the good of your country and see it rise to an empire.

Activities in this game are divided into several modules. First is the economy as a citizen in a country of your choice you must work to earn money, which you will get to spend for example, on food or purchase of weapons which are critical for your progress as a fighter. You will work in either private companies which are owned by players or government companies which are owned by the state. After progressing in the game you will finally get the opportunity to set up your own business and hire other players. If it prospers, we can even change it into a joint-stock company and enter the stock market and get even more money in this way.


In E-Sim, international wars are nothing out of the ordinary.

"E-Sim is one of the most unique browser games out there"

Become an influential politician.

The second module is a politics. Just like in real life politics in E-Sim are an extremely powerful tool that can be used for your own purposes. From time to time there are elections in the game in which you will not only vote, but also have the ability to run for the head of the party you're in. You can also apply for congress, where once elected you will be given the right to vote on laws proposed by your fellow congress members or your president and propose laws yourself. Voting on laws is important for your country as it can shape the lives of those around you. You can also try to become the head of a given party, and even take part in presidential elections and decide on the shape of the foreign policy of a given state (for example, who to declare war on). Career in politics is obviously not easy and in order to succeed in it, you have to have a good plan and compete for the votes of voters.


You can go bankrupt or become a rich man while playing the stock market.

The international war.

The last and probably the most important module is military. In E-Sim, countries are constantly fighting each other for control over territories which in return grant them access to more valuable raw materials. For this purpose, they form alliances, they fight international wars, but they also have to deal with, for example, uprisings in conquered countries or civil wars, which may explode on their territory. You can also take part in these clashes, although you are also given the opportunity to lead a life as a pacifist who focuses on other activities in the game (for example, running a successful newspaper or selling products).


At the auction you can sell or buy your dream inventory.

E-Sim is a unique browser game. It's creators ensured realistic representation of the mechanisms present in the real world and gave all power to the players who shape the image of the virtual Earth according to their own. So come and join them and help your country achieve its full potential.


Invest, produce and sell - be an entrepreneur in E-Sim.


Take part in numerous events for the E-Sim community.


forum | Terms of Service | Privacy policy | Support | Wikia | Alpha | Luxia | Primera | Secura | Suna | Xena | Mega | Arcadia | esim political game
PLAY ON