Esim - E-sim Vadisi Hakkında
Login:
Password:

Forgot password Register

Article


17
E-sim Vadisi Hakkında (Political)
Posted 4 years ago by
muhammet5454    
Report


Ara bölüme geçmeden önce;


E-sim Vadisi Yapımcı ve Fikir Babası : muhammet5454
E-sim Vadisi Yönetmeni : Emir Timur
E-sim Vadisi Editörü : muhammet5454
E-sim Vadisi Senaristleri : muhammet5454 & Emir Timur

E-sim Vadisi yayın hakları Jupiter TV'ye aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz.

Bağışlarından dolayı,
- ankaragucumegidiyor ,


ve

- El Profesor ,Teşekkür ederiz.


Bu puslu E-sim Vadi’sinde kişi kurum ve olaylar tamamen hayal ürünü olup gerçeği yansıtmamaktadır.


Okurken dinlemeniz için
Öncelikle merhabalar, ben muhammet5454 Corleone. Vadi'de başımdan geçen olayları sizinle paylaşırken farkettim ki bazı bilgiler eksik kalmış. Kafalar da, daha fazla soru işaretleri bırakmadan sizlere bu puslu vadide yaşayan dost ve düşmanlarımdan bahsetmek istiyorum.


Don IvanMarovic Corleone; Corleone ailesinin reisi, tam bir mafya babası! Sevdiklerine karşı cana yakın, esprili, vicdanlıdır. Fakat düşmanları onu görünce kaçacak delik arar. Nohut-pilav satarken aniden yer altı dünyasına adım atmış ve en büyük mafya babalarından olmayı başarmıştır. Ayrıca 7 aileden oluşan gizli bir mafya masasının lideridir.


Emir Timur Corleone; Don IvanMarovic Corleone'nin biricik oğlu. Çok sinirli bir yapısı vardır. Fakat bir o kadar da kurnaz. En büyük hayali ise babasının yerine geçtikten sonra tüm mafya alemine diz çöktürmektir. Bu hayali gerçekleştirmek için her türlü yola başvuracağından hiç kuşkum yok. Vakti zamanında sürekli benden alışveriş yapardı. Çok kez dara düştüğüm de yardımıma koştu. Bu son kıyağını da asla unutamam.


buluntu16 ; Özünde ailenin en temiz kalplisi. Bu işlere pek kanı kaynamasa da coğrafya kader oluyor bazen. Yine de ailesi için yapamayacağı şey yok. Bana karşı biraz şüpheleri olsa da yakın zamanda bu şüphelerden arınacaktır.


El Profesor ; Don IvanMarovic Corleone'nin manevi oğlu. Onu küçük bir çocukken sokaklardan kurtarmış evlat edinip okutup avukatı yapmıştır. İşinde çok başarılı bir avukat olması yanı sıra İvanın bürokratik işlerini de yapar. Zaman zaman tehdit, şantaj gibi işlere de bulaşır. Rivayetlere göre adam infaz etmişliği de vardır.


Burkincan , Şili mafyasının haraççısıdır. Benden de defalarca haraç almışlığı vardır. Şili mafyasının sokak işlerine bakar. Geçmişte SAT komandosu olarak çalışan bu ibnenin Şili mafyasına ne için katıldığını ben de merak ediyorum. Ama bu adamın çoğu esnafa büyük eziyetler ettiğini gözlerimle gördüm.


Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Zamanla daha detaylı anlatacağım.


Hikaye devam ettikçe karakter sahamız genişleyecektir.


PART 2 YAKINDA JUPİTER TV'DE!

Previous article:
E-sim Valley Part 1 | English Version (4 years ago)

Next article:
E-sim Vadisi Part 2 (4 years ago)

ESim
or
Register for free:
Only letters, numbers, underscore and space are allowed (A-Z,a-z,0-9,_,' ')
Show more

By clicking 'Sign Up!', you agree to the Rules and that you have read the Privacy Policy.

About the game:


USA as a world power? In E-Sim it is possible!

In E-Sim we have a huge, living world, which is a mirror copy of the Earth. Well, maybe not completely mirrored, because the balance of power in this virtual world looks a bit different than in real life. In E-Sim, USA does not have to be a world superpower, It can be efficiently managed as a much smaller country that has entrepreneurial citizens that support it's foundation. Everything depends on the players themselves and how they decide to shape the political map of the game.

Work for the good of your country and see it rise to an empire.

Activities in this game are divided into several modules. First is the economy as a citizen in a country of your choice you must work to earn money, which you will get to spend for example, on food or purchase of weapons which are critical for your progress as a fighter. You will work in either private companies which are owned by players or government companies which are owned by the state. After progressing in the game you will finally get the opportunity to set up your own business and hire other players. If it prospers, we can even change it into a joint-stock company and enter the stock market and get even more money in this way.


In E-Sim, international wars are nothing out of the ordinary.

"E-Sim is one of the most unique browser games out there"

Become an influential politician.

The second module is a politics. Just like in real life politics in E-Sim are an extremely powerful tool that can be used for your own purposes. From time to time there are elections in the game in which you will not only vote, but also have the ability to run for the head of the party you're in. You can also apply for congress, where once elected you will be given the right to vote on laws proposed by your fellow congress members or your president and propose laws yourself. Voting on laws is important for your country as it can shape the lives of those around you. You can also try to become the head of a given party, and even take part in presidential elections and decide on the shape of the foreign policy of a given state (for example, who to declare war on). Career in politics is obviously not easy and in order to succeed in it, you have to have a good plan and compete for the votes of voters.


You can go bankrupt or become a rich man while playing the stock market.

The international war.

The last and probably the most important module is military. In E-Sim, countries are constantly fighting each other for control over territories which in return grant them access to more valuable raw materials. For this purpose, they form alliances, they fight international wars, but they also have to deal with, for example, uprisings in conquered countries or civil wars, which may explode on their territory. You can also take part in these clashes, although you are also given the opportunity to lead a life as a pacifist who focuses on other activities in the game (for example, running a successful newspaper or selling products).


At the auction you can sell or buy your dream inventory.

E-Sim is a unique browser game. It's creators ensured realistic representation of the mechanisms present in the real world and gave all power to the players who shape the image of the virtual Earth according to their own. So come and join them and help your country achieve its full potential.


Invest, produce and sell - be an entrepreneur in E-Sim.


Take part in numerous events for the E-Sim community.


forum | Terms of Service | Privacy policy | Support | Wikia | Alpha | Luxia | Primera | Secura | Suna | Xena | Mega | Arcadia | esim political game
PLAY ON